Søg

DM i Skills 2019

Over hele TECHCOLLEGE bliver efteråret 2018 præget af konkurrencer, udvælgelsesprocesser og træning frem mod DM i Skills 2019, som afholdes den 4. – 6. april i Næstved. Læs mere om Skills 2019 på Skills Denmarks hjemmeside

Sidste år vandt seks af vores elever guldmedalje, og året før var det fem elever. Så vi har høje forventninger og er allerede i gang med træningen og udvælgelserne. 

Herunder kan du se listen med de elever, der skal deltage ved DM i Skills. Vi opdaterer listen løbende, som elever bliver udvalgt eller vinder deltagelse gennem deres respektive regionsmesterskaber:

Automatiktekniker

Jesper N. Lundborg, som er i lære hos Danish Crane Building.


Bager

Siri Lakmann Pedersen, som er elev i Haals Bageri

Line Juellund, som er elev i Terndrup Bageri


Bygningsmaler

Lykke Rytter Mosegaard, som er i lære hos Fischers Malerfirma

Melissa Christensen, som er i lære hos Malerfirmaet Martin Skaarup Thomsen.


Ernæringsassistent

Mia Hansen, som er i lære hos Familie- og Beskæftigelsesforvaltningen


Flisemurer

Samuel Birk Axelsen, Nibe Entreprenør & Transport A/S


Frisør

Andreas Munkholm, som er i lære hos My & Holger.

Nanna Fuglsang, som er i lære hos Frisør Rikke Laursen.


Gourmetslagter

Christian Møller Poulstrup, elev hos Slagteren & Kokken, Gistrup.

Nanna Lundsgaard, der er elev hos Slagteren Hasseris


Grafisk Tekniker

Emilie Ringgaard, som er i lære hos Damgaard-Jensen

Mark Snor, som er i lære hos Nova-Print

Mathias Møller Jørgensen, som er i lære hos Nordcolor


Industritekniker

Jonas Høier Andreasen, som er i lære hos Serman & Tipsmark


Kok

Elisabeth Madsen, som er i lære hos Musikkens Spisehus.


Kosmetiker

Asta Frederikke Strange Andersen, som er i skolepraktik på TECHCOLLEGE.


Mediegrafiker

Ida Skovsmose Bruun, som er i lære hos Mediehuset Wiegaarden


Murer

Anders Nielsen, som er i lære hos JE Byg


Receptionist

Katja Icaca Madsen, der er i lære hos First Hotel Aalborg

Thera Kartz Johansen, der er i lære hos Comwell Kellers Park.


Smørrebrød og Catering

Stine Brøndum Pedersen, som er elev hos Cobham SATCOM.


Tømrer 

Magnus Torp Villadsen, som er i lære hos Murerfirma Peter Juul ApS


Tjener

Per Poulsen, som er i lære hos Comwell Hotel Hvide Hus.

Maria Netopil, som er i lære hos Comwell Hotel Hvide Hus.