Sky baggrund
Sky baggrund

Avancerede teknikker i Illustrator fysisk kursus

Du deltager i kurset ved fysisk fremmøde. Vi stiller en bærbar PC til rådighed. Hvis du ønsker at medbringe og arbejde på din egen PC/MAC skal du sikre dig, at du har en opdateret version af Adobepakken installeret.

På kurset lærer du en række tips og tricks til at gøre dine illustrationer mere kreative og spændende, kombineret med effektive arbejdsmetoder, der sparer dig for tid og øger din produktivitet.

Kreativitet, effektivitet og speed med Illustrator.

På dette kursus lærer du en række tips og tricks til at gøre dine illustrationer mere kreative og spændende, kombineret med effektive arbejdsmetoder, der sparer dig tid og øger din produktivitet.

Du lærer at anvende de nyeste funktioner og opdaterede værktøjer, herunder Illustrators AI-funktioner, til at skabe og arbejde med illustrationer på en helt ny måde. Vi ser på Illustrators 3D-funktioner og Mesh Tool, hvor vi kan skabe illustrationer med en høj grad af realisme.

Du bliver introduceret til tidsbesparende funktioner som fx brugen af Symbols og Graphic Styles, som gør det muligt at genanvende eller hurtigt justere store grafiske illustrationer. Vi dykker også ned i Illustrators Brushes og Patterns, hvor du lærer, hvordan du kan integrere disse i din produktion.

Derudover ser vi på de mange muligheder, Illustrator tilbyder for at arbejde og blande farver – inklusiv, hvordan du kan skabe farver ved hjælp af de nye AI-funktioner.

Du er velkommen til at tage dine egne opgaver med på kurset og få råd og vejledning fra vores erfarne underviser.

Læringspunkter

Brug af Image Trace til at konvertere billeder til vektorgrafik

Live Paint, som tillader dig at farvelægge de usynlige flader, der opstår, når åbne og lukkede kurver overlapper hinanden

Brug af Symbols og Graphic Styles

Brug af Paragraph - og Character Styles til kontrol af teksten

Anvendelse af forskellige blending-modes og effektfunktioner

Brug af Illustrators 3D funktioner

Brug af Envelope funktionen

Oprettelse af objekter med Blend og Mesh funktionerne

Brug af Opacity Mask og Transparency

Oprettelse af egne brushes

Brug af Illustrators Actions

Introduktion til Libraries hvormed du kan dele aktiver mellem programmer, dokumenter og brugere.

Der udleveres trykt kompendium, der efter kurset kan anvendes som et godt opslagsværk.

Vi anvender Adobe Illustrator CC 2026.

Målgruppe

Kurset er for dig der allerede arbejder med illustration, men ønsker at blive bedre og arbejde mere kreativt.

Kursusbevis

Der udstedes kompetencegivende kursusbevis.

Grafik - Farvelægning og farver amu nr: 46716
PERIODER
dage: 1 dato: 08-06-2026 - 08-06-2026
amu nr: 46716
dato: 08-06-2026 - 08-06-2026

undervisere på kurset

Gert Michael Laursen
Billede af medarbejder

kontaktpersoner

Gitte Faaborg Rasmussen
Uddannelsessekretær gira@techcollege.dk +45 7250 5271
Billede af medarbejder
Birgitte Boe Mogensen
Salgs- og forretningsudvikler bbm@techcollege.dk +45 2526 6249
Billede af medarbejder