Sky baggrund
Sky baggrund

Modul 4 - Svejseprocesser og kontrol af svejsearbejde

Indhold

På modul 4 får du kendskab til anvendelsesmulighederne for svejseprocesserne 111-135-136-138-141-131, så du kan vælge den bedst egnede svejseproces ud fra en teknisk vurdering.

Desuden får du viden om:

svejsesymboler og deres anvendelse.

håndtering og mærkning af tilsatsmatrialer iht. gældende standarder.

svejsemetodernes typiske svejsefejl og specifikation af svejsefejlene iht. DS/EN ISO 6520.

hvordan svejsefejl afhjælpes.

Du opnår en teoretisk og praktisk viden med kontrol af svejste konstruktioner, sådan at du kan udføre visuel kontrol iht. gældende standarder og kravspecifikationer.

Det betyder, at du:

opnår kendskab til almindelige krav og fremgangsmåder for udførelse af visuel inspektion iht. DS/EN ISO 17637.

lærer at udføre visuel inspektion og anvende relevant måleudstyr.

kan anvende DS/EN ISO 5817 og DS/EN ISO 10042 i praksis.

bliver bekendt med kontrolmetoderne penetrant og magnetflux.

Modulet veksler mellem teori og praktik. Du bedes medbringe arbejdstøj og sikkerhedssko.

Uddannelsesforløbet til National svejsekoordinator er et attraktivt tilbud til de virksomheder, som fremstiller blivende bygnings- og konstruktionskomponenter og skal CE-mærke deres produkter fra 1. juli 2014 i henhold til DS/EN 1090-serien. Forløbet henvender sig til alle, der arbejder inden for stålbranchen i forhold til bygningsreglementet BR10 og ønsker at opkvalificere sig inden for svejsekoordination.

Uddannelsesforløbet indeholder otte undervisningsmoduler, som er opbygget af AMU-mål (AMU-kurser). Der udstedes AMU-bevis for hvert enkelt AMU-mål. Ved gennemførelsen af forløbet opnår du viden om kvalitetsstyring, svejsekoordination og CE-mærkning. Når alle 8 moduler er gennemført udstedes der et bevis på, at du har gennemført uddannelsesforløbet til National svejsekoordinator på TECHCOLLEGE.

Læs brochuren om National Svejsekoordinator på vores brochureside

Svejseprocesser og kontrol af svejsearbejde amu nr: 46980
PERIODER
dage: 5 dato: 18-05-2026 - 22-05-2026
amu nr: 46980
dato: 18-05-2026 - 22-05-2026

undervisere på kurset

Thomas Korsholt Mogensbæk Andersen
Billede af medarbejder

kontaktpersoner

Berit Godsk
Uddannelsessekretær bj@techcollege.dk +45 7250 5244
Billede af medarbejder
Palle T. Balzer
Salgs- og forretningsudvikler paba@techcollege.dk +45 2526 6238
Billede af medarbejder