Elever og lærlinge i udlandet skal femdobles
Flere faglærte skal ud i verden – Techcollege er allerede godt i gang
Flere elever og lærlinge på erhvervsuddannelserne skal fremover have mulighed for at tage en del af deres uddannelse i udlandet. Med nye politiske ambitioner om at femdoble antallet frem mod 2035 og øget økonomisk støtte til udlandsophold, sættes der nu yderligere fokus på international erfaring som en del af faglærte uddannelser.
På Techcollege bakker man op om udviklingen – og har allerede i flere år arbejdet målrettet med at sende elever og lærlinge ud i verden.
“Vi ser et stort potentiale i at give eleverne internationale erfaringer. Det styrker både deres faglighed, deres selvstændighed og deres forståelse for at arbejde i en global virkelighed,” siger Signe Marie Hansen, der er international koordinator på Techcollege.
Allerede mange elever afsted hvert år
På Techcollege sendes hvert år omkring 180 elever på kortere udlandsophold gennem Erasmus+ programmet. Derudover sendes cirka 45 elever på længere ophold med oplæring i udlandet (OPU), hvor de indgår en uddannelsesaftale med en udenlandsk virksomhed.
For Techcollege hænger de to ordninger tæt sammen.
“Erasmus+ er ofte første skridt. Det giver eleverne mod på at rejse ud – og for nogle bliver det starten på et længere ophold med oplæring i udlandet,” supplerer international koordinator Dorthe Thybo Kudsk.
Elever prøver kræfter med deres fag i udlandet
Senest har 20 EUX-elever fra Techcollege været i Norge, hvor de har været i praktik i virksomheder inden for el-, murer- og tømrerbranchen.
Eleverne har arbejdet med deres fag i en ny kontekst og fået erfaring med både arbejdsformer og kultur i et andet land.
“Det giver noget helt særligt at bruge sit fag i en anden kultur. Eleverne kommer hjem med nye perspektiver og en større forståelse for deres fag,” siger Signe og Dorthe.
Med i ny tv-serie om udlandsophold
Techcolleges internationale arbejde kan lige nu også opleves i TV2-programserien “Verden som læreplads”, der havde premiere den 27. marts på TV2 Play og TV2 Nord (Salto).
I programserien medvirker blandt andet to smedelærlinge fra Techcollege, Magne Buus Thomsen og Frederik Bruun. De har været i oplæring i Mo i Rana i Norge i henholdsvis lidt over to måneder og godt en måned og er begge ansat hos CS WIND Offshore, der fokuserer på produktion af fundamenter og store stålkomponenter til havvindindustrien.
”Det har været en kæmpe oplevelse at arbejde i udlandet på egen hånd og opleve nogle andre ting, en anden natur og kultur, og så har jeg mødt så mange hjælpsomme og venlige mennesker”, siger Magne.
Frederik supplerer: “Ja det har været en fed oplevelse i et smukt land og interessant at opleve, hvor specialiserede og strukturerede, nordmændene er i deres arbejde.”
Ifølge den lærlingeansvarlige hos CS WIND Offshore er det en stor fordel, at lærlingene kommer hjem til virksomheden med nye arbejdsmetoder og opdateret viden. Derudover ser virksomheden dette som en oplagt mulighed for at øge attraktionsværdien overfor uddannelsessøgende, hvilket understøtter rekrutteringen af kompetente medarbejdere.
Styrker både elever og virksomheder
De politiske ambitioner om at få flere elever og lærlinge ud i verden handler ikke kun om oplevelser – men også om kompetencer.
Når elever vender hjem fra udlandsophold, har de ofte fået:
• nye faglige perspektiver
• erfaring med andre teknologier og arbejdsmetoder
• større selvstændighed og ansvar
Det er kompetencer, som i stigende grad efterspørges af virksomheder, da mange i dag arbejder på tværs af landegrænser. Derfor giver det rigtig god mening, at fremtidens faglærte også har international erfaring.
Fakta
• Regeringen ønsker at femdoble antallet af elever og lærlinge i udlandet frem mod 2035
• På Techcollege sendes årligt ca. 180 elever på kortere udlandsophold
• Ca. 45 elever er hvert år i længere oplæring i udlandet (OPU)
Kontakt
For yderligere uddybning af pressemeddelelsen er I velkomne til at kontakte:
International koordinator Signe Marie Hansen e-mail siha@techcollege.dk/ Tlf.: 2526 6295
International koordinator Dorthe Thybo Kudsk e-mail dtku@techcollege.dk/ Tlf.: 2526 6296
Communication Partner, CS Wind Offshore, Anne Rahn e-mail ara@cswind.com/ Tlf.: 2054 2611