Sky baggrund
Sky baggrund

Marcipan og kransekage

Indhold:

Deltageren kan efter uddannelsen planlægge, fremstille og produktudvikle kransekagetyper og marcipanfigurer. Der arbejdes endvidere med dekoration og præsentation af de fremstillede produkter samt emballering, opbevaring mv.

Målgruppe:

Arbejdsmarkedsuddannelsen retter sig mod medarbejdere (faglærte/ikke-faglærte) beskæftiget med fremstilling af brød, kage, dessert, chokolade og konfekture.

Mål:

Deltagerne kan planlægge, fremstille og produktudvikle et bredt sortiment af kransekagetyper og marcipanfigurer samt kvalitetsvurdere råvarer og færdigprodukter. Endvidere kan deltagerne forestå dekoration og opsætte de fremstillede produkter så de danner en helhed. Deltagerne kan efterleve gældende hygiejneforskrifter og lovkrav, herunder afgiftsbestemmelser, og kan kalkulere og prissætte produkterne samt vejlede butikspersonalet om emballering og opbevaring.

Marcipan og kransekage amu nr: 45615 positivlisten
PERIODER
dage: 2 dato: 17-11-2026 - 18-11-2026
amu nr: 45615
dato: 17-11-2026 - 18-11-2026

kontaktpersoner

Gitte Faaborg Rasmussen
Uddannelsessekretær gira@techcollege.dk +45 7250 5271
Billede af medarbejder
Lisa Høgaard Rahbek
Salgs- og forretningsudvikler lira@techcollege.dk +45 2526 6691
Billede af medarbejder