Søg

25 deltagere klar til Skills

Så er det slut med træning, øvelser og forberedelse. Torsdag morgen skydes DM i Skills i gang, og vanen tro stiller TECHCOLLEGE med et stærkt felt af deltagere, hvis vi selv skal sige det. På tværs af 16 fag er TECHCOLLEGE repræsenteret af 25 deltagere, så der er gode muligheder for at gentage de sidste to års succeser, hvor TECHCOLLEGE vandt fem og seks guldmedaljer.

For eksempel sender vi bagereleverne Siri og Line afsted, der begge deltog sidste år. Dengang blev det til sølv og bronze, og det resultat har de trænet hårdt for at forbedre i år.

I kokkenes konkurrencen er vi stærkt repræsenteret af Elisabeth, der håber på at gentage succesen fra de Nordjyske Mesterskaber, hvor det blev til en sejr.

Ved tømrerstandene kan man se Magnus, der er sikker på, at deltagelsen ved Skills kan åbne nye muligheder for ham.

Og så er der selvfølgelig Samuel, der ikke bare vandt konkurrencen for flisemurere sidste år, men også tog en utrolig flot sølvmedalje ved EuroSkills.

Se hele listen med deltagere herunder. Følg med på Facebook og Instagram, hvor vi løbende opdaterer fra de forskellige konkurrencer.

Vi bringer selvfølgelig også både tekst og billeder fra arrangementet herinde på hjemmesiden, ligesom åbningsceremonien og meget andet kan streames live på SkillsDenmarks hjemmeside.

Vi ønsker alle 25 held og lykke!

 

Automatiktekniker

Jesper N. Lundborg, som er i lære hos Danish Crane Building.


Bager

Siri Lakmann Pedersen, som er elev i Haals Bageri

Line Juellund, som er elev i Terndrup Bageri


Bygningsmaler

Lykke Rytter Mosegaard, som er i lære hos Fischers Malerfirma

Melissa Christensen, som er i lære hos Malerfirmaet Martin Skaarup Thomsen.


Ernæringsassistent

Mia Hansen, som er i lære hos Familie- og Beskæftigelsesforvaltningen


Flisemurer

Samuel Birk Axelsen, Nibe Entreprenør & Transport A/S


Frisør

Andreas Munkholm, som er i lære hos My & Holger.

Nanna Fuglsang, som er i lære hos Frisør Rikke Laursen.


Gourmetslagter

Christian Møller Poulstrup, elev hos Slagteren & Kokken, Gistrup.

Nanna Lundsgaard, der er elev hos Slagteren Hasseris


Grafisk Tekniker

Emilie Ringgaard, som er i lære hos Damgaard-Jensen

Mark Snor, som er i lære hos Nova-Print

Mathias Møller Jørgensen, som er i lære hos Nordcolor


Industritekniker

Jonas Høier Andreasen, som er i lære hos Serman & Tipsmark


Kok

Elisabeth Madsen, som er i lære hos Musikkens Spisehus.


Kosmetiker

Asta Frederikke Strange Andersen, som er i skolepraktik på TECHCOLLEGE.


Mediegrafiker

Ida Skovsmose Bruun, som er i lære hos Mediehuset Wiegaarden


Murer

Anders Nielsen, som er i lære hos JE Byg


Receptionist

Katja Icaca Madsen, der er i lære hos First Hotel Aalborg

Thera Kartz Johansen, der er i lære hos Comwell Kellers Park.


Smørrebrød og Catering

Stine Brøndum Pedersen, som er elev hos Cobham SATCOM.


Tømrer 

Magnus Torp Villadsen, som er i lære hos Murerfirma Peter Juul ApS


Tjener

Per Poulsen, som er i lære hos Comwell Hotel Hvide Hus.

Maria Netopil, som er i lære hos Comwell Hotel Hvide Hus.