Siri var med til at tage bronze ved VM

 

Hun er ikke engang udlært endnu - det bliver hun efter planen til sommer - men alligevel har Siri Lakmann Pedersen været med til at vinde bronze ved VM for bagerlandshold.

- Det er mega fedt. VM er jo det største, man kan opnå inden for branchen, så at være med til at slå mange af de store nationer, det er helt vildt. Undervejs havde vi en idé om, at det gik okay, for vi holdt de planer, vi havde øvet hjemmefra. Men jeg troede ærlig talt stadig ikke på, at vi kunne få en podieplads, lyder det fra landsholdsbageren, der til daglig er i lære hos Haals Bageri i Gistrup.

Som den yngste deltager overhovedet ved VM kunne man måske godt tro, at hun ville føle sig en smule intimideret af de erfarne bagere fra hele verden, men blandt andet to deltagelser ved DM i Skills har givet hende masser af konkurrenceerfaring.

- Jeg kunne da godt mærke forskel på vores erfaring, da vi startede med at træne, men under konkurrencen tænkte jeg ikke over det. Men nu har jeg vist også været med til nok konkurrencer for de næste par år, fortæller Siri Lakmann Pedersen.

Det var første gang nogensinde, at Danmark kom på podiet ved VM. Hvilket jo kun gør bedriften endnu mere imponerende.

Læs mere på bagerlandsholdets hjemmeside lige her.


Seneste nyheder

Personvognsmekaniker fik ML-prisen 2023

02-10-2023

På TECHCOLLEGE er vi stolte af endnu engang at se en af vores nu tidligere elever på scenen som prismodtager ved ML-prisen, i år i form af den nyligt udlærte personvognsmekaniker Mikkel Nygaard Christensen.

Grundforløbselever bygger til Aalborg Storcenter

27-09-2023

I år har bæredygtighedsugen på GF1 givet grundforløbseleverne fra El, byggeri og energi mulighed for at bygge bæredygtige projekter, der skal udstilles i Aalborg Storcenter under projektet "Vi inviterer skoven indenfor".

Food Fokus fejrede fagligheden

25-09-2023

Søndag bød på intet mindre end seks spændende mesterskaber på TECHCOLLEGE, da dørene på Rørdalsvej slog op til Food Fokus 2023.

Vis flere