Thomas' praktik på Island

 

Thomas går på smedeuddannelsen og har været i lære på Island. Thomas fortæller her sin oplevelse af Island:

"Island er et utroligt land at være i, og jeg kommer til at savne udsigten til bjergkæderne og gå blandt tundra-landskabet, der ligner noget fra en forhistorisk verden (som det stort set er).

Jeg fik lært en del igennem arbejdet, mest af alt hvordan arbejdsbyrden kan svinge, og hvordan jeg skal tilpasse mig, når det gør - og ikke mindst blive vant til at kommunikere på en anden måde, end man plejer.

Derudover lærte jeg en masse nye mennesker at kende, både som kontakter og nære venner. Ikke kun igennem arbejdet, men også udenfor igennem fælles eventyrlystende - og sammen så vi, hvad Island har at byde på.

Det er en kæmpe oplevelse jeg konstant kommer til at have med mig i livet, og forhåbentlig en skønne dag kommer jeg tilbage, for jeg mangler stadig at se resten, bestige flere bjerge og tage på længere hikes, engang når jeg er klar igen.

Jeg var tæt på at blive der, men jeg har et par andre drømme, jeg vil arbejde imod før jeg forsætter min karriere igen inden for smedeverdenen.”

 

Seneste nyheder

”Jeg vil gerne være den, der gør oplevelsen ekstra god”

23-06-2025

Cecilie Sennenvald forfølger sin passion for at yde værtsskab som receptionist-elev på Techcollege – og hun er allerede godt på vej mod toppen.

Nedtælling til EuroSkills 2025

23-06-2025

Fra HTX til TV2 Nord: Rasmus gør drømmen om droner til virkelighed

23-06-2025

Allerede som HTX-elev vidste Rasmus Kragh, at han ville arbejde med teknologi, der kunne flyve. I dag, knap et år efter han blev student, driver han sin egen dronevirksomhed...

Vis flere