Webudvikling på Gran Canaria

 

I marts 2022 deltog en gruppe elever fra webudvikler uddannelsen på TECHCOLLEGE i et tre ugers Erasmus+ sponsoreret projekt på Gran Canaria. Her skulle de kode en app i samarbejde med nogle spanske og afrikanske elever fra skolen IES El Rincon i Las Palmas. Arbejdet foregik i grupper på tværs af de tre nationaliteter.

Grupperne fik til opgave at bygge en webapplikation med lokale aktiviteter eller attraktioner, der opfylder kravene i FN's Verdensmål om bæredygtighed. Hver gruppe kunne frit vælge sit eget indhold, layout og visningsformat, men der var stillet specifikke tekniske krav til både udformning og arbejdsform. Eleverne skulle fx bruge agile arbejdsmetoder som GitHub og SCRUM og appen skulle bygges som en Progressive Web App ved hjælp af HTML, Precompiled CSS (SASS, SCSS), Javascript baserede værktøjer som React og Ionic.

Ud over de tekniske krav skulle eleverne prioritere et godt samarbejde i grupperne, dokumentation af deres daglige arbejde samt selvfølgelig at overholde deadlines og aflevere produktet og fremlægge til tiden. Så ud over at lære en noget nyt fagligt, fik eleverne en masse erfaring i at arbejde sammen med udviklere fra andre lande med de udfordringer, det typisk giver på tværs af forskellige sprog og kulturer.

Alle har haft en god tur og faglærer Heinz Kanstrup er klar på at tage af sted igen med nye elever næste år.

Vil du vide mere om turen, kan du læse Heinz' blog fra turen her.


Seneste nyheder

Verdens Vildeste Brobyggere er næsten klar

25-05-2023

Fredag 2. juni står den på Verdens Vildeste Brobyggere ved C.W. Obels Kanal i Aalborg, og her kan du opleve tre hold med elever og lærlinge fra vidt forskellige uddannelser give sig i kast med at bygge henholdsvis en flyde-, bue- og skråstagsbro.

TECHCOLLEGE var vært for Planteløftet

24-05-2023

Tirsdag 23. maj var vi her på TECHCOLLEGE vært for Planteløftet; en fagdag for over 160 madprofessionelle, der kunne tænke sig at blive klogere på, hvordan lokale økologiske planter kan indgå i og udgøre en endnu større del af madproduktionen.

DM, eksamen og så EuroSkills

16-05-2023

I februar arbejdede han sig til en førsteplads ved DM i Skills for lastvognsmekanikere. I denne uge tager han hul på sine sidste eksamener på de gymnasielle fag, der følger med EUX-uddannelsen. Og til september kan han så rejse til Gdansk i Polen, hvor han skal repræsentere de danske farver ved EuroSkills. Frederik Brandstrup Worm har gang i et begivenhedsrigt 2023.

Vis flere