Jeg vil holde alle muligheder åbne

 
Et billede

Emil Jensen Ulrik på 17 år har klaret sig godt i folkeskolen, og da han skulle vælge ungdomsuddannelse, var det ønsket om at kunne skabe noget, der blev afgørende for hans valg. ”Jeg kan godt lide at se, at tingene bliver til noget, og at det jeg laver, kan bruges i en sammenhæng.” Emil valgte i sommers at begynde på grundforløbet i Træfagenes byggeuddannelse og vil læse videre på EUX Tømrer.

 

”Gymnasiefagene er på højt niveau, og der er hele tiden nye begreber og ny læring, men vi lærer også om os selv som branche – den politiske indflydelse, den sociale arv osv. Det giver mange perspektiver og god mening.” Emil føler sig hjemme på uddannelsen, og han er ikke i tvivl om, at han har valgt den rigtige uddannelse. ”Jeg fik lov at snuse til tømrerfaget gennem brobygningsforløb i 7. og 8. klasse, og så syntes jeg EUX lød som det rigtige niveau for mig.”

 

I værkstedstimerne har Emil tit musik i ørerne og lytter efter nye beats og finesser i musikken. Han satser nemlig ikke kun højt på at blive en dygtig tømrer: ”Jeg spiller bas og spiller i band. Jeg øver både teoretisk og praktisk med min musik og lytter hele tiden til nyt musik for at udvide min horisont og udfordre min smag. –Jeg vil gene holde alle muligheder åbne.”

 

Emil håber EUXen kan føre ham forbi bygningskonstruktøruddannelsen, men også til en musikalsk universitetsuddannelse, hvis han en dag bestemmer sig for det.

 

”EUX er det rigtige for mig, fordi jeg får tilfredsstillet min interesse for det praktiske og teoretiske.”


Seneste nyheder

Personvognsmekaniker fik ML-prisen 2023

02-10-2023

På TECHCOLLEGE er vi stolte af endnu engang at se en af vores nu tidligere elever på scenen som prismodtager ved ML-prisen, i år i form af den nyligt udlærte personvognsmekaniker Mikkel Nygaard Christensen.

Grundforløbselever bygger til Aalborg Storcenter

27-09-2023

I år har bæredygtighedsugen på GF1 givet grundforløbseleverne fra El, byggeri og energi mulighed for at bygge bæredygtige projekter, der skal udstilles i Aalborg Storcenter under projektet "Vi inviterer skoven indenfor".

Food Fokus fejrede fagligheden

25-09-2023

Søndag bød på intet mindre end seks spændende mesterskaber på TECHCOLLEGE, da dørene på Rørdalsvej slog op til Food Fokus 2023.

Vis flere